Mix 106.5

Mix 106.5


Tuesday, February 11, 2020

Senior Royals & Riverhawks 6 & 1

Owen Sound | by Fred Wallace  

Feb 11/20 Bayshore Broadcasting Sports


Bluewater South Senior Boys Basketball

Saugeen District Royals 74, Kincardine District Knights 59
Walkerton Riverhawks 62, John Diefenbaker Trojans 47


Bluewater Senior Boys Basketball Standings

South

Saugeen (AA) 7 6 1 12
Walkerton (A) 7 6 1 12
Kincardine (A)              7 3 4 6
J Diefenbaker (AA) 7 2 5 4
Sacred Heart (AA) 6 0 6 0


North

Georgian Bay (A) 9 8 1 16
St. Mary's (AA) 9 7 2 14
Grey Highlands (AA) 9 3 6 6
Owen Sound (AAA) 9 0 9 0
 


Bluewater South Junior Boys Basketball

Kincardine District Knights 46 Saugeen District Royals 32
John Diefenbaker Trojans 67 Walkerton Riverhawks 51
 

Bluewater Junior Boys Basketball Standings

South

Sacred Heart (AA) 6 6 0 12
J Diefenbaker (AA) 7 4 3 8
Walkerton (A) 7 3 4 6
Saugeen (AA) 7 3 4 6
Kincardine (A) 7 1 6 2


North

Owen Sound (AAA) 9 8 1 16
St. Mary's (AA) 9 7 2 14
Grey Highlands (AA) 9 3 6 6
Georgian Bay (A) 9 0 9 0


 

Ontario Hockey League

Erie Otters at Kitchener Rangers   7 pm
Guelph Storm at London Knights   7 pm

Tomorrow night, the Owen Sound Attack host the Hamilton Bulldogs at the JD McArthur Arena


Kaleb Pearson has been named the Huron Tractor ‘Attacker of the Week’ for Week 21 of the OHL season after picking up five goals and an assist in two games. Pearson also earned a +6 rating while recording 11 shots on goal.

The St. Marys native has found the back of the net 22 times this year while playing in all 50 games for the Attack. The right winger has also added 16 assists for 38 points, good for 6th on the team.

Assistant coach Jordan Hill was impressed not only by his stats, but by his effort: “Kaleb was great. He was chasing down loose pucks and winning battles all weekend. That leads to goals and it paid off for (Pearson).’

The Attack are back at the Bayshore on Wednesday night to meet the Hamilton Bulldogs before hitting the road on Friday for a game against the Guelph Storm. The Pucks n’ Paddles game in support of Camp Presqu’ile is this Saturday night. Tickets for all home games are available at the MacVicar & McComb Sutton Realty Attack Box Office and online.


 

WESTERN CONFERENCE

Kitchener         51 32 12 5 2 71
Saginaw          51 32 15 2 2 68
London           49 34 13 1 1 70
Flint                  51 32 17 1 1 66
Windsor          49 29 15 5 0 63
Owen Sound  50 25 19 3 3 56
Guelph            50 25 19 2 4 56
Erie                  50 21 19 4 6 52
Sault Ste Marie 52 24 26 2 0 50
Sarnia             52 17 29 5 1 40


EASTERN CONFERENCE

XOttawa         49 41 8 0 0 82
Sudbury          52 27 24 1 0 55
Peterborough 53 31 19 2 1 65
Oshawa           50 26 18 4 2 58
Mississauga   52 24 24 3 1 52
Barrie              49 22 22 3 2 49
Hamilton         51 21 23 6 1 49
Niagara           52 17 30 4 1 39
Kingston         50 17 29 2 2 38
North Bay       51 11 38 2 0 24

X = Clinched playoff spot



 

PJHL Carruthers Division Quarterfinal

Orillia Terriers 5 Schomberg Cougars 3
 

Terriers 5 Cougars 3

Josh Brown, Mason Beck, Matt Priest,  Jack Beck & Everette Nudd scored for the Terriers

Zach Levac made 38 saves to get the win in goal for Orillia

Schomberg leads the best of 7; 2-1 

Games 4 & 5 will be in Orillia Saturday and next Tuesday


Period 1
Orillia - Josh Brown (Jack Beck) 5:18
Orillia - Mason Beck (power play) (Matt Priest, Cam Cochrane) 8:18
Schomberg - Owen Heilemann (Errick Evenhuis, Rees Cameron) 15:43

Period 2
Orillia - Matt Priest (Josh Brown, Owen King) 6:47
Orillia - Jack Beck (Cam Cochrane) 11:48
Schomberg - Sam Pink (Brandon Cohen) 14:42

Period 3
Orillia - Everette Nudd (Josh Armstrong, Mason Beck) 3:04
Schomberg - Alex Cordeiro (Spencer Ripley, Cameron Robinson) 17:42
 


Orillia Terriers vs Schomberg Cougars

Thu, Feb 6   Orillia Terriers 4 Schomberg Cougars 5 (OT)
Sat, Feb 8   Schomberg Cougars 8 Orillia Terriers 4
Mon Feb 10 Orillia Terriers 5 Schomberg Cougars 3
Sat, Feb 15  Schomberg Cougars at Orillia Terriers 7:30 PM
Tue Feb 18 Schomberg Cougars at Orillia Terriers 7:30 PM

Thu Feb 20 Orillia Terriers at Schomberg Cougars 7:30 PM
Sat Feb 22 Schomberg Cougars at Orillia Terriers 7:30 PM
 


Huntsville Otters vs Alliston Hornets

Fri Feb 7 Huntsville Otters 0 at Alliston Hornets  7
Sun Feb 9 Alliston Hornets 3 Huntsville Otters 2
Fri Feb 14 Huntsville Otters at Alliston Hornets     7:30 pm
Sun Feb 16 Alliston Hornets at Huntsville Otters  2:30 pm

Wed Feb 19 Huntsville Otters at Alliston Hornets    7:30 pm
Fri Feb 21 Alliston Hornets at Huntsville Otters        7:30 pm
Sun Feb 23 Huntsville Otters at Alliston Hornets      7:30 pm


Midland Flyers vs Stayner Siskins

Thu Feb 06 Midland Flyers 1 at Stayner Siskins 4
Fri Feb 07   Stayner Siskins 5 at Midland Flyers  4  (OT)
Thu Feb 13 Midland Flyers at Stayner Siskins 8:10 PM
Fri Feb 14   Stayner Siskins at Midland Flyers 7:30 PM

Thu Feb 20 Midland Flyers at Stayner Siskins 8:10 PM
Fri Feb 21   Stayner Siskins at Midland Flyers 7:30 PM
Sun Feb 23 Midland Flyers at Stayner Siskins 1:30 PM


Penetanguishene Kings vs Caledon Golden Hawks

Fri, Feb 07  Caledon Golden Hawks 1 at Penetanguishene Kings 2
Sun, Feb 09 Penetanguishene Kings 3 Caledon Golden Hawks 2
Fri, Feb 14  Caledon Golden Hawks at Penetanguishene Kings 8:00 PM
Sun, Feb 16  Penetanguishene Kings at Caledon Golden Hawks  7:00 PM

Fri, Feb 21  Caledon Golden Hawks at Penetanguishene Kings 8:00 PM
Sat, Feb 22  Penetanguishene Kings at Caledon Golden Hawks    7:30 PM
Sun, Feb 23  Caledon Golden Hawks at Penetanguishene Kings 8:00 PM
 

 

PJHL Carruthers Division Final Standings

Alliston 42 34 4 1 3 72
Stayner 42 28 14 0 0 56
Orillia    42 25 14 0 3 53
Penetang 42 20 21 0 1 41
Caledon 42 17 22 1 2 37
Schomberg 42 17 22 1 2 37
Midland 42 14 25 0 3 31
Huntsville 42 11 30 1 0 23



PJHL Pollock Division Playoffs Tonight

Kincardine Bulldogs at Goderich Flyers 
( Kincardine leads the best of 7 series 2-1 )
8:30 pm


Kincardine Bulldogs vs Goderich Flyers 

Fri Feb 7 Goderich 1 at Kincardine 7
Sat Feb 8 Kincardine 0 at Goderich 2
Sun Feb 9 Goderich 2 Kincardine 7
Tue Feb 11 Kincardine at Goderich  8:30 pm
Fri Feb 14 Goderich at Kincardine   8:30 pm

Sat Feb 15 Kincardine vs Goderich (either be in Clinton/Zurich) TBA
Sun Feb 16 Goderich at Kincardine    4:30 pm


Wingham Ironmen vs Walkerton Hawks

Fri Feb 7 Walkerton 3 Wingham  4
Sat Feb 8 Wingham 7 Walkerton  2
Sun Feb 9 Walkerton 1 at Wingham 3
Wed Feb 12 Wingham at Walkerton  7:50 pm

Fri Feb 14 Walkerton at Wingham  8 pm
Sat Feb 15 Wingham at Walkerton  8:20 pm
Sun Feb 16 Walkerton at Wingham  3:30 pm

 

Mitchell Hawks vs Hanover Barons

Fri Feb 7  Hanover Barons 4 at Mitchell Hawks 5  (OT)
Sat Feb 8 Mitchell Hawks 1 at Hanover Barons 0  (3OT)
Sun Feb 9 Hanover Barons 1 at Mitchell Hawks 6
Wed Feb 12  Mitchell Hawks at Hanover Barons  8 pm

Fri Feb 14 Hanover Barons at Mitchell Hawks     8:30 pm
Sat Feb 15  Mitchell Hawks at Hanover Barons  8 pm
Mon Feb 17 Hanover Barons at Mitchell Hawks  6:30 pm


The Mount Forest Patriots have a bye in the 1st round



Pollock Division Year End Awards

Top Scorer = Ryley Cribbin Mount Forest Patriots
MVP = Ryley Cribbin  Mount Forest Patriots
Goals Against Average = Devin Carson & Garrett Golley  Wingham Ironmen
Top Coach = Todd Norman  Kincardine Bulldogs
Rookie of the Year = Ryan Goetz  Hanover Barons
Top Defenseman =  Logan Swanton  Kincardine Bulldogs
Sportsmanlike = Jack Birkett  Mount Forest Patriots



Pollock Division Final Standings

Mount Forest 42 33 7 1 1 68
Wingham 42 28 9 2 3 61
Kincardine 42 24 15 0 3 51
Mitchell 42 21 14 2 5 49
Hanover 42 23 16 1 2 49
Goderich 42 8 32 1 1 18
Walkerton 42 6 33 1 2 15



Greater Metro Junior Hockey League

St George Ravens 11 Durham ( Oshawa ) Roadrunners 8

Christian Polillo had 3 goals & 6 points for St George

The Ravens lead the South Division by 6 points over the Niagara Whalers

Wednesday, the Knights are at Bradford to face the Bulls
 


1st Period
00:33 St. George Bailey Pritchard  (Kyle West, Caleb Mussat)
03:26 Durham Liam Banavage  (Jake Dale)
05:36 Durham Power Play - Joey Gryglewski  (Matthew Stradling, Ryan Dreossi)
08:14 St. George Power Play - Bailey Pritchard  (Christian Polillo)
10:38 Durham Power Play - Liam Banavage  (Jake Dale, Anthony Larocque)
12:13 St. George Short Handed - Bailey Pritchard  (Caleb Mussat)
12:26 St. George Short Handed - Kyle West  (Christian 

2nd Period
03:03 Durham Matthew Stradling  (Ryan Dreossi, Jake Rooney)
09:29 Durham Power Play - Matthew Stradling  (Liam Banavage, Ryan Dreossi)
11:04 Durham Ryan Dreossi  (Liam Banavage, Matthew Stradling)
14:49 St. George Power Play - Christian Polillo  (Nick Boehmer, Zac Mcinall)
15:07 St. George Kyle West  (Axel Juntorp)
19:22 St. George Power Play - Bailey Pritchard  (Axel Juntorp, Christian Polillo)

3rd Period
00:56 Durham Ryan Dreossi  (Liam Banavage)
06:08 St. George Zac Mcinall  (Bailey Pritchard, Nick Boehmer)
07:42 Durham Power Play - Shayne Pearsall  (Unassisted)
16:13 St. George Christian Polillo  (Kyle West, Zac Mcinall)
17:25 St. George Caleb Mussat  (Unassisted)
19:14 St. George Empty Net - Christian Polillo  (Kyle West, Axel Juntorp)
 

Tonight

Niagara Whalers at Northumberland Stars   8 pm


North Division

Temiscaming 40 31 8 0 1 63
Ville-Marie 40 29 8 0 3 61
Brad Bulls 41 28 12 0 1 57
Brad Rattlers 40 26 12 0 2 54
N Tecumseth 41 25 14 0 2 52
Bancroft 40 22 17 0 1 45
Almaguin 39 16 20 0 3 35
W Nipissing 41 15 25 0 1 31
S Muskoka 41 12 26 0 3 27
Meaford 39 11 27 0 1 23


South Division

St. George 40 32 8 0 0 64
Niagara 40 28 10 0 2 58
North York 41 28 11 0 2 58
Kingsville 40 27 10 0 3 57
Norberland 39 18 18 0 3 39
London 38 19 19 0 0 38
Durham 42 16 26 0 0 32
Windsor 39 13 22 0 4 30
Tottenham 39 9 27 0 3 21
Toronto 41 7 32 0 2 16




Ontario Junior Hockey League

Whitby Fury 5 Cobourg Cougars 4

Michael Andrews had a goal & 4 points for the Fury

Whitby scored 3 times in the last 9 minutes to erase a 4-2 deficit

Tomorrow, the Collingwood Colts are at Buffalo to face the Jr Sabres


Period 1
Cobourg - Noah Boman (Nicholas Aromatario, Jacob Campbell) 0:49
Whitby - Patrick Goan (power play) (Owen Simpson, Michael Andrews) 5:48
Cobourg - Nicholas Aromatario (TJ Koufis, Noah Vandervinne) 11:16

Period 2
Whitby - Michael Andrews (power play) (Patrick Saini) 16:02
Cobourg - Stephan McDonald (Kenny Styles) 16:45

Period 3
Cobourg - Brannon Butler (Mac Lowry) 8:42
Whitby - Owen Simpson (power play) (Michael Andrews, Patrick Saini) 10:32
Whitby - Riley Girard (Oliver Tarr, Michael Andrews) 11:08
Whitby - Oliver Tarr (unassisted) 13:10

 

North Division

xPickering 49 28 17 2 2 60
Stouffville 50 25 18 4 3 57
Collingwood 49 23 16 1 9 56
Markham 49 22 23 0 4 48
Aurora 50 6 40 0 4 16


West Division

xOakville 49 36 7 2 4 78
xBurlington 50 33 11 3 3 72
Buffalo 48 28 14 1 5 62
Georgetown 49 22 18 4 5 53
Brantford 49 25 23 0 1 51
Milton  49 14 26 4 5 37


South Division

xJr Canadiens 50 35 9 2 4 76
xTor Patriots 48 30 14 0 4 64
xSt Michaels 51 26 18 2 5 59
North York 50 18 24 4 4 44
Mississauga 49 17 28 1 3 38
Brampton 48 15 30 2 1 33


East Division

xTrenton 51 38 10 1 2 79
xWellington 49 38 9 2 0 78
Cobourg 50 20 24 3 3 46
Whitby 49 19 26 1 3 42
Lindsay 50 5 41 1 3 14

X = clinch playoff position

 

 

WOAA Senior Hockey Playoffs

" AA " Quarterfinals

Ripley Wolves vs Durham Thundercats

Fri Feb 7     Durham Thundercats 2 Ripley Wolves 9
Sat Feb 8   Ripley Wolves 5 at Durham Thundercats 6
Fri Feb 14   Ripley Wolves at Durham Thundercats      8:30pm 
Sat Feb 15  Durham Thundercats at Ripley Wolves   7:00pm 
Sat Feb 22   Durham Thundercats at Ripley Wolves  7:00pm

Sun Feb 23   Ripley Wolves at Durham Thundercats     Time TBD
Tues Feb 25  Durham Thundercats at Ripley Wolves     8:30pm


Shelburne Muskies vs Minto 81's

Sat, Feb 8 Minto 81's 5 at Shelburne Muskies 2
Sun, Feb 9 Shelburne Muskies 2 at Minto 81's 6
Sat, Feb 15 Minto 81's at Shelburne Muskies  8pm 
Sun, Feb 16 Shelburne Muskies vs Minto 81's 7pm 
Sat, Feb 22 Minto 81's at Shelburne Muskies  8pm

Sun, Feb 23 Shelburne Muskies vs Minto 81's 7pm
Tue, Feb 25 Minto 81's at Shelburne Muskies  8pm


Saugeen Shores Winterhawks vs Tillsonburg Thunder

Fri Feb 7 Tillsonburg Thunder 5 at Saugeen Shores Winterhawks 4  (OT)
Sat Feb 8 Saugeen Shores Winterhawks 2 at Tillsonburg Thunder  6
Fri Feb 14 Tillsonburg Thunder at Saugeen Shores Winterhawks  8:30 pm at the Plex
Sun Feb 16 Saugeen Shores Winterhawks at Tillsonburg Thunder   7 pm

Fri Feb 21  Tillsonburg Thunder at Saugeen Shores Winterhawks  8:30 pm at the Plex
Sat Feb 22 Saugeen Shores Winterhawks at Tillsonburg Thunder   7:30 pm
Sun Feb 23 Tillsonburg Thunder at Saugeen Shores Winterhawks  4 pm at the Plex


Seaforth Centenaires vs Clinton Radars

Fri Feb 7    Seaforth Centenaires 2 at Clinton Radars  3
Sun Feb 9 Clinton Radars 1 at Seaforth Centenaires 4
Fri Feb 14  Seaforth Centenaires at Clinton Radars   8:30 pm
Sat Feb 15 Clinton Radars at Seaforth Centenaires  7:30 pm

Fri Feb 21    Seaforth Centenaires at Clinton Radars   8:30 pm
Sat Feb 22  Clinton Radars at Seaforth Centenaires   7:30 pm 
Sun Feb 23 Seaforth Centenaires at Clinton Radars   TBD
 


" A " Quarterfinals

Tavistock Royals 1st Round Bye
Elora Rocks 1st Round Bye


Shallow Lake Crushers vs Milverton 4 Wheel Drives

Fri Feb 7 Shallow Lake Crushers 4 at Milverton 4 Wheel Drives  7
Fri Feb 14 Milverton 4 Wheel Drives at Shallow Lake Crushers  8:30 pm
Sun Feb 16 Shallow Lake Crushers at Milverton 4 Wheel Drives  2 pm
 

Petrolia Squires vs Lucknow Lancers

Fri Feb 7 Lucknow Lancers 4 Petrolia Squires 2 
Sun Feb 9 Petrolia Squires 1 Lucknow Lancers 5
( Lucknow wins 2-0 and advances to the " A " Semifinal )

 

Final Standings

Ripley Wolves 22 19 3 0 0 0 38
Shelburne Muskies 22 17 5 0 0 0 34
Saugeen Whawks 22 16 6 0 0 0 32
Clinton Radars 22 16 6 0 0 0 32
Seaforth Centenaires 22 15 5 0 1 1 32
Tillsonburg Thunder 22 13 7 0 1 1 28
Minto 81's        22 13 8 0 0 1 27
Durham Thundercats 22 12 9 0 0 1 25

Tavistock Royals 22 9 11 0 1 1 20
Elora Rocks        22 8 13 0 1 0 17
Milverton Drives 22 5 13 0 2 2 14
Petrolia Squires 22 6 16 0 0 0 12
Lucknow Lancers 22 3 16 0 2 1 9
Sh Lake Crushers 22 2 19 0 0 1 5
 


Local Saugeen Track & Field Club athletes selected to U16 Team Ontario

Three area Saugeen Track & Field Club Athletes have been selected to represent Team Ontario at the upcoming U16 ON vs QC Dual Meet in Montreal, Quebec on Saturday

Athletics Ontario made the announcement earlier this week with Michelle Van Stuyvenberg (throws), Jasmine Broere (throws) and Claire Rands (running) from STFC all being selected to the Team Ontario roster which is made up of 46 athletes. 


 

Varsity Girls Curling

Sacred Heart Crusaders 10 Owen Sound District Wolves 0
Walkerton Riverhawks 8 Owen Sound District Wolves  1


Varsity Girls Curling Standings

Walkerton (A) 8 6 2 0 12
Sacred Heart (AA) 8 6 2 0 12
Saugeen (AA) 7 5 2 0 10
Kincardine (A) 8 2 6 0 4
Owen Sound (AAA) 7 0 7 0 0



Varsity Boys Curling

Saugeen District Royals 6 Owen Sound District Wolves 2


Varsity Boys Curling Standings

North

St. Mary's (AA) 5 4 1 0 8
Grey Highlands (AA) 5 3 2 0 6
Saugeen (AA) 4 1 3 0 2
Owen Sound (AAA) 4 1 3 0 2


South

Walkerton (A) 6 4 2 0 8
Sacred Heart (AA) 6 4 2 0 8
J Diefenbaker (AA) 6 2 4 0 4
Kincardine (A)              6 2 4 0 4




Owen Sound Industrial Curling League

at Owen Sound Blue Water

SMC Geomatics 5 Ottewell Fencing 4
Baywest Nissan 6 Team Randi Belrose 5 
Driv 10 Sound Heating & Cooling 5
Joe Tomato's 6 Clancy Builders 4
Merrill Windows & Doors 9 Hopper Real Estate 3
McArthur Tire Allan Cooke, HomeLife Bayside Realty 3 
Environmental Sales & Service Ltd 7 G & M Electrical\Hooman's Home Renovation 2



Standings 

SMC Geomatics 12 1 0 24
Baywest Nissan    9 4 0 18
Driv                         9 4 0 18
Joe Tomatoes       8 4 1 17
Clancy Builders     8 4 1 17
Merrill Windows     7 6 0 14
McArthur Tire         6 5 2 14
Environmental Sales 6 6 1 13
Ottewell Fencing        6 6 1 13
Team Randi Belrose  5 6 2 12
Cooke, HomeLife       5 8 0 10
Sound Heat & Cool   5 8 0 10
G & M\Hooman's       4 9 0 8
Hopper Real Estate  1 12 0 2


The Brokerlink Insurance Grey Bruce Major League concludes tomorrow night at Tara

The Scott Davidson rink from Wiarton faces Mike Hamer of Port Elgin in the Championship Game




Junior NorthStar Staff

The Owen Sound Junior B NorthStars have announced their coaching staff for the upcoming Ontario Junior B Lacrosse season

Jamie Grimoldby will be the Head Coach of the Junior NorthStars while Dustin Lantz & Alex Muzzell will be the assistant coaches.

The Junior NorthStars will host Orangeville in an exhibition game April 16th at Shallow Lake




Minor Hockey

Tri County Minor Midget Playoffs

Oakville 3 Owen Sound Subaru Junior Attack 0
Oakville 4 Owen Sound Subaru Junior Attack  2

Landen Humphries and Tyson Morrison scored for Owen Sound Subaru




Atom Girls

Owen Sound Fox Chrysler Ice Hawks 4 Ayr Rockets 1
Owen Sound Fox Chrysler Ice Hawks 1 Ayr Rockets 0

Rory Jex scored twice in the opening game for Fox Chrysler with Roxy Dawson and Camryn Laycock adding singles.

Rory Jex scored the lone goal, shorthanded, in Game 2 for the Ice Hawks and Madison Feltis delivered the shutout

The Fox Chrysler Ice Hawks advance to the 2nd round to play either the Woolwich Wild or Cambridge Roadrunners.

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2020 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc